Jean Paul Gaultier

ژان پل گوتیه

طراح فرانسوی تأثیرگذار در جهان مد

ژان پل گوتیه متولد 24 آوریل 1952 یک هنرپیشه و طراح مد و لباس فرانسوی است. او از سال 2003 تا 2010 مدیر خلاق هرمس بود.

سبک گوتیه جهان همیشگی مد و بی تحرک بودن آنرا به چالش کشید. نام او در سال 1990 برای ساخت لباس مشهور مدونا (سوتین مخروطی شکل) بیش از پیش بر سر زبان ها افتاد. سال 2003 به عنوان طراح ارشد شرکت هرمس (Hermes) شروع به کار کرد و تا 2010 در این سمت باقی ماند.

او در 13 سالگی برای مادر و مادربزرگ خود لباس طراحی می کرد. به مجله های مد علاقه زیادی داشت و آخرین کار طراحان آن دوره را دنبال می نمود. به همین دلیل  مانند طراحان حرفه ای، او هم شروع به ساخت مجموعه با برند خود کرد. نمونه های اولیه خود را برای طراحان پاریسی ارسال و این گونه بود که در سال 1970 و در تولد 18 سالگی نزد پیرکاردین(Pierre Cardin) به عنوان دستیار  شروع به کار کرد و اولین تجربه رسمی گوتیه در این زمان رقم خورد.

سپس او با ژاک استرل(Jacques Esterel) در سال 1971 و ژان پوتو(Jean Patou) در همان سال کار کرد و دوباره در سال 1974 برای مدیریت بوتیک پیر كاردین در مانیل مشغول شد.

رزومه کاری و نفوذ او در دنیای مد با کار برای ایو سن لوران (Yves Saint Laurent) بیش از پیش قدرت گرفت.

در اواخر دهه 1980، گوتیه از یک سری ضایعات شخصی رنج می برد و در سال 1990، دوست پسر و شریک تجاری خود فرانسیس منوه (Francis Menuge)را ، به خاطر علل مرتبط با ایدز از دست داد.

او در امور هنری مرتبط با  سینما و تلویزیون هم فعالیت دارد و در سال 2012 به عنوان عضو هیئت داوران برای مسابقه اصلی در جشنواره فیلم کن انتخاب شد. این اولین بار بود که یک طراح مد در جایگاه هیئت داوری  جشنواره شرکت می­کرد.

 او در نمایشگاه بهار / تابستان 2015 اعلام کرد که خط تولید برند لباس های  آماده(ready-to-wear) را  برای تمرکز بر روی لباس های هنری(haute couture) بسته است.

(Visited 6 times, 1 visits today)

فیلم ها