Karl Lagerfeld

کارل لاگرفلد

طراح لباس، هنرمند و عکاس آلمانی معروف به قیصر جهان مد

کارل لاگرفلد متولد ۱۰ سپتامبر ۱۹۳۳ در هامبورگ ، یک طراح لباس، هنرمند و عکاس آلمانی است که از سال 1952 عمدتاً در پاریس زندگی و کار میکند.

او از سال 1983 به عنوان مدیر خلاق خانه مد لوکس فرانسوی چنل (Chanel) و همچنین مدیر خلاق محصولات ایتالیایی خز و کالاهای چرم خانه مد فندی (Fendi)و برند شخصی خود  در مد شناخته می­شود.

در طول چند دهه، او در زمینه پروژه های مختلف مد و هنر همکاری داشته است و در سراسر جهان با موهای سفید، عینک آفتابی سیاه و سفید، دستکشهای بدون انگشت و یقه های رسمی بلند به خوبی شناخته شده است.

او در سال ۱۹۵۵ و پس از بدست آوردن  رتبه برتر در رده  کت ها در یک مسابقه طراحی، به عنوان دستیار پیر بالمین (Pierre Balmain) استخدام شد. در سال ۱۹۵۸، و پس از سه سال کار در بالمین، او به ژان پاتو (Jean Patou) نقل مکان کرده و در طی پنج سالی که در آنجا فعالیت می‌­کرد، هر سال دو مجموعه مد لباسهای هنری(haute couture) طراحی نمود. اولین مجموعه او در یک نمایش دو ساعته در ژوئیه سال ۱۹۵۸ به نمایش گذاشته شد. البته، او در این نمایش از نام رولاند کارل (به جای کارل) استفاده کرد. گرچه خبرنگاران در سال ۱۹۶۲، از او با نام کارل لاگرفلت یا کارل لاگرفلد یاد می‌کردند.

اولین مجموعه او با استقبال چندانی مواجه نشد. کری داناوان (Carrie Donovan)، یک روزنامه نگار مد آمریکایی در گزارش خود نوشت: “مطبوعات، این مجموعه را مورد انتقاد شدیدی قرار دادند. به عنوان مثال، یکی از نشریات (UPI) اعلام کرد: “طراح جدید این شرکت، رولاند کارل ۲۵ ساله، مجموعه‌ای را به نمایش گذاشت که فاقد شکل مناسب بوده و هیچ اثری از پوشش سال گذشته را در خود جای نداده است.”

دامن های طراحی شده توسط او در نمایش فصل بهار سال ۱۹۶۰، کوتاه‌ترین پوشش موجود در پاریس بوده و مجموعه مورد نظر با استقبال خوبی مواجه نشد. کری داناوان نوشت: “طرح‌های او مانند لباس‌های آماده(ready-to-wear) هوشمندانه و فوق العاده اند اما نه به عنوان  لباس‌های طراحی شده (couture) بودند.” در مجموعه‌ای که در اواخر سال ۱۹۶۰ به نمایش گذاشته شد، او اقدام به طراحی یک کلاه خاص، به شکل دایره‌هایی از جنس ساتن نمود که بر روی گونه آویزان می‌شد. که نام آن‌ها را “سیلی بر روی صورت”( slaps in the face) گذاشت. این مجموعه با استقبال نسبی اما نه در حد پیشگامانهروبرو شد. در سال ۱۹۶۳، کارل برای موسسه طراحی تیزیانی (Tiziani) شروع به کار کرد. تیزیانی، یک موسسه طراحی لباس رومی بود که در آن سال توسط اوان ریچاردز (Evan Richards) از جکسبروی(Jacksboro) تگزاس تاسیس شده بود. لاگرفلد و ریچاردز، اولین مجموعه موسسه را در سال ۱۹۶۳ و با هم طراحی نمودند.لاگرفلد تا سال ۱۹۶۹ در زمینه طراحی لباس با این موسسه همکاری داشت.

الیزابت تیلور، یکی از طرفداران محصولات و طراحی‌های این برند تجاری بود. او از اوان با نام اوان تیزیانی یاد می‌کرد، و البته که تیزیانی، نام خانوادگی اوان نبود. تیلور در اوت سال ۱۹۶۶ شروع به پوشیدن لباس‌های این برند نمود. همچنین، جینا لولوبریجیدا (Gina Lollobrigida)، دوریس دوک (Doris Duke)، و مارسلا بورگزه (Marcella Borghese)، در زمانی که لاگرفلد در خط طراحی این موسسه فعالیت می­کرد، برخی از مشتریان و طرفداران تیزیانی بودند. او در سال ۱۹۶۹ با گای دوویر (۱۹۹۳-۱۹۲۸) جایگزین شد.

کارل لاگرفلد از سال ۱۹۷۲، در زمینه طراحی خز، لباس و لوازم جانبی با خانه مد ایتالیایی فندی (Fendi) شروع به همکاری نمود.

در سال‌های دهه ۱۹۸۰، کتاب افسانه هانس کریستین اندرسن با نام “لباس جدید امپراتور”، با نقاشی‌های لاگرفلد منتشر شد.

او همچنین به شدت از فعالیت طراحان جدید و خلاق از جمله فیلیپ کولبرت (Philip Colbert) حمایت می‌کرد.

لاگرفلد در ۱۸ ماه دسامبر سال ۲۰۰۶، راه اندازی یک مجموعه لباس جدید برای مردان و زنان را به نام کی کارل لاگرفلد (K Karl Lagerfeld) اعلام کرد. این مجموعه، از تیشرت‌های تقریبا چسبان و طیف گسترده‌ای از شلوارهای جین تشکیل شده بود.

در سال ۲۰۰۷، یک فیلم مستند بلند در مورد این طراح با نام محرمانه لاگرفلد (Lagerfeld Confidential)، توسط وگ (Vogue) ساخته شد.

لارگرفلد در جشنواره فیلم 2007 کن در سال 2002، از رنزو روسو(Renzo Rosso)، بنیانگذار دیزل(Diesel) خواست تا  با او در کلکسیون ویژه ی پارچه کتانی (Denim)برای گالری لارگرفلد همکاری کند.

(Visited 15 times, 1 visits today)

فیلم ها