Richard Branson

ریچارد برانسون

تاجر و کارآفرین بزرگ انگلیسی، سرمایه گذارو نویسنده و مالک گروه تجاری ویرجین

سر ریچارد چارلز نیکلاس برانسون یک تاجر بزرگ  انگلیسی، سرمایه گذار، نویسنده و بشردوست است. وی گروه ویرجین (Virgin)را تأسیس کرد که بیش از 400 شرکت را تحت کنترل دارد.

برانسون میل خود را در سن نوجوانی به عنوان یک کارآفرین اینگونه  بیان می­کند که  او در 16 سالگی اولین تجارت خود را انجام داده است، در سال 1970 مجلهه­ای به نام استیودنت (Student) که یک کسب و کار سفارش صفحه های موسیقی  از طریق پست الکترونیکی(mail-order) راه اندازی کرد.

او در سال 1972 زنجیره ای از فروشگاه های ویرجین رکوردز (Virgin Records)را که بعدها به عنوان  ویرجین مگااستورز (Virgin Megastores) شناخته می شد، افتتاح کرد. نام تجاری ویرجین برانسون در دهه 1980 به سرعت و با ساخت هواپیمایی ویرجین آتلانتیک در حال رشد بود، و نشان ویرجین رکوردز موزیک (Virgin Records music)را گسترش داد.  در سال ۱۹۹۳، ایستگاه رادیویی ویرجین و سپس سال ۱۹۹۶، دومین شرکت ضبط موسیقی با نام V2 را تأسیس کرد.

گروه ویرجین درنهایت موفق به حضور در ۳۵ کشور جهان با حدود ۷۰ هزار کارمند در بریتانیا، ایالات‌متحده، استرالیا، کانادا، آسیا، اروپا، آفریقای جنوبی و دیگر کشورها شد. برانسون کسب‌وکار خود را در زمینه حمل‌ و نقل ریلی، فروش جواهرات، تلفن همراه و گردشگری فضایی نیز گسترش داد.

 او در سال 2004 شرکت فضایی ویرجین گلکتیک(Virgin Galactic) مستقر در بندر هوایی و فضایی مواوا(Mojave) را تأسیس کرد، همچنین می­توان به فضاپیمای اسپیس شیپ دو(SpaceShipTwo) اشاره کرد که برای گردشگری فضایی طراحی شده است. این پروژه با آزمایش موفقیت‌آمیز پرتاب فضاپیما  در سال ۲۰۱۳، گامی بلند در جهت تحقق این آرزو برداشت. پس از این اتفاق، ۵۰۰ نفر بلیت‌های سفر به فضا با فضاپیمای شرکت ویرجین را رزرو کردند.

در ماه ژوئن 2018، مجله فوربس ارزش  خالص دارایی های برانسون را 5.1 میلیارد دلار برآورد و اعلام کرد.

داستان کارآفرینی ریچارد

(Visited 13 times, 1 visits today)

فیلم ها