نریشن

نریشن،گفتار( Narration )

نریشن به معنای روایت داستان است. به عبارت دیگر نریشن، گفتن یک نوشته یا سخنی است که قصد دارد تا داستانی را به یک مخاطب منتقل کند.در سینما، نریشن توضیحاتی است که از سوی فردی خارج از شخصیت های فیلم برای روایت بخشی از داستان فیلم با هدف، دادن اطلاعات بیشتر و گسترش آگاهی مخاطب از شخصیت ها و ماجرا بیان می شود . در فیلم های مستند و آموزشی ، صدایی که از یک گوینده روی فیلم می شنویم و اطلاعات تکمیلی درباره تصاویر به ما میدهد را نریشن یا همان روایت می گویند .
نریشن یا روایت شامل مجموعه ای از تکنیک هایی است که طی آن خالق داستان، داستان خود را ارائه می دهد. به فردی که نریشن را روایت میکند نریتور(narrator) ،گوینده یا راوی گفته میشود.

نمونه گفتار متن (نریشن)

هنرمندان بسیاری در عرصه گویندگی ،دوبله و گفتار متن فعالیت می کنند و صدای بسیار شنیدنی و دلنشینی دارند که بیشتر ما خاطراتی با صدای آنها داریم. در اینجا فقط تعدادی از آنها را برای صرفاً برای نمونه می شنوید.

ماوید نریشن والی زاده

منوچهر والی زاده

متولد سال ۱۳۱۹ در لاله زار تهران و یکی از شناخته شده ترین دوبلورهای ایرانی که مدیر دوبلاژ ،بازیگر و گوینده رادیو است.

مدقالچی نریشن ماوید

نصرالله مدقالچی

متولد۱۳۲۳ محله اهراب تبریز ویکی از باسابقه‌ترین و سرشناس‌ترین دوبلورها و گویندگان نقش‌های مکمل در تاریخ دوبله است.

شیخ زاده نریشن ماوید

سعید شیخ زاده

متولد ۱۳۵۷تهران که در کودکی بافیلم مرگ پلنگ واردسینما وپس از آن حرفه دوبله شد. او بازیگر،مجری،گوینده و دوبلور است.

ماوید نریشن تهامی

ابوالحسن تهامی

متولد سال ۱۳۱۷ می باشد و یکی از دوبلورها و مدیران دوبلاژ برجسته ایرانی است که در زمینه ترجمه هم مهارت بالایی دارد.

فریبا رمضانپور نریشن ماوید

فریبا رمضانپور

متولد ۱۳۴۸در شهر ایذه خوزستان است.دارای مدرک کارشناسی دررشته زبان و ادبیات فارسی و یکی ازصداپیشه ها و مجریان رادیو و تلویزیون ایران است.

عبادی نریشن ماوید

مرحوم محمد عبادی

متولد سال ۱۳۲۶ تهران که در سن ۲۵ سالگی به‌طور حرفه‌ای کار دوبله را آغاز کرد ودر مرداد ۹۷ در بیمارستان فیروزگر تهران درگذشت.

ژاله صادقیان نریشن ماوید

ژاله صادقیان

متولد ۱۳۴۴ تهران از گویندگان رادیو و تلویزیون که بیشتر در برنامه‌های شعرخوانی و ادبی تلویزیون و همچنین گویندگی تیزرها فعالیت دارد.

داوود نماینده نریشن ماوید

داوود نماینده

متولد ۱۳۲۹ محله دربند تهران گوینده و دوبلور ایرانی است. او از سال 47 و پس از اول شدن در امتحان دکلمه و فن بیان به رادیو معرفی شد.

خلاقیت را از ما بخواهید

اگر شما هم بدنبال ساخت ویدئوی تأثیرگذار و ماندگار در ذهن مخاطبان خودتان هستید با ما تماس بگیرید و از خدمات خلاقانه گروه ماوید بهره مند شوید.

(Visited 122 times, 1 visits today)